Alkoholizm – poważną chorobą cywilizacyjną.

Strona Główna / Blog /
Alkoholizm – poważną chorobą cywilizacyjną.
alkoholizm-powazna-choroba-cywilizacyjna

Opublikowano: 31 maja 2022

Z alkoholizmem spotykamy się coraz częściej. Alkohol jest najpopularniejszą używką, po którą sięgają coraz młodsi ludzie. W naszym społeczeństwie stało się codziennością spożywanie alkoholu w celach rozrywkowych. Żadna impreza nie może się odbyć bez obecności różnorodnych trunków. Poprzez istniejące społeczne przyzwolenie do picia alkoholu ludzie zatracili się w jego uzależniającym działaniu. Coraz więcej młodych ludzi przed 18 rokiem życia miało do czynienia z alkoholem. 

Jak wiadomo alkoholizm wpływa destrukcyjnie na każdą sferę życia. Niszczące działanie używki jest tak silne, że zwykle ludzie uzależnieni staczają się na margines społeczny. Alkoholicy mają problemy w zakresie psychicznym, fizycznym oraz społecznym. Problemy, które ich dotykają z dnia na dzień pogarszają się, tworząc problemy sięgające ogromnej skali. Alkoholizm jest silną chorobą, z którą ciężko jest wygrać. Zakorzenienie alkoholu w kulturze oraz obyczajowości wiele krajów znacznie utrudnia proces leczenia. 

Jak nie wpaść w sidła uzależnienia od alkoholu? 

Uzależnienie rozumiemy jako zmianę zachowania oraz odczuwanie silnej potrzeby zażywanie danego środka w sposób ciągły lub okresowy. Potrzeba pojawia się na skutek chęci przeżycia doznań, które oferuje dany środek lub uniknięcia objawów odstawienia. Wyróżniamy trzy rodzaje uzależnienia: psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Psychiczne charakteryzuje się odczuwaniem potrzeby sięgnięcia po alkohol, fizyczne oznacza objawy ze strony organizmu, które domagają się danej substancji oraz społeczne – pojawia się w określonej grupie ludzi, w której spożywany jest alkohol. Uzależniamy się z wielu powodów. Może to być kombinacja wszystkich czynników: psychicznych, społecznych, środowiskowych oraz genetycznych. 

Po alkohol możesz sięgać z różnych powodów. Jeżeli znajdujesz ich coraz więcej, a używka staje się odpowiedzią na każdy problem jest to alarm, który musisz w miarę szybko zauważyć. Myśl o umiarze i nie sugeruj się ilością, którą spożywają inne osoby w Twoim towarzystwie. Pamiętaj o jedzeniu i nastaw się na niższe procentowo trunki. Przede wszystkim musisz zapanować nad sobą. W ciężkich chwilach pomyśl o rodzinie i pracy, które możesz łatwo zaniedbać. Jeżeli picie zabiera Ci zbyt dużo czasu znajdź zainteresowanie, które równie mocno Cię pochłonie. 

Jak się rozwija alkoholizm?

Alkoholizm wkracza w Twoje życie niepostrzeżenie. Zaczyna się niewinnie i długo nie zapowiada się jako poważna choroba. Z początku pijemy okazjonalnie. Towarzyskie spożywanie alkoholu staje się normą oraz ucieczką od zmartwień życia codziennego. Później zauważamy rozwój tolerancji alkoholowej i coraz częstsze zaniki pamięci. Osoba uzależniona zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia spowodowane spożywaniem alkoholu. Kolejny etap jest już na tyle poważny, że osoba uzależniona nie potrafi kontrolować spożywanej ilości etanolu. Picie staje się nawykiem i na tym etapie pojawiają się problemy rodzinne oraz zaniedbanie wszystkich obowiązków. Ostatnie stadium zwykle prowadzi do klęski w zakresie wszystkich sfer życia. Alkoholik upija się nawet najmniejszą ilością alkoholu i stosuje jakiekolwiek trunki, które zawierają alkohol etylowy. Takie osoby są niezdolne do wykonywania prostych czynności, a picie alkoholu staje się ich jedynym celem życiowym. W tym momencie tylko decyzja o terapii może pomóc wyrwać się z nałogu. 

Problemy zdrowotne alkoholików. 

Choroby oraz problemy zdrowotne, które atakują osoby uzależnione od alkoholu są poważne oraz uciążliwe. Osoba uzależniona ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Pojawiają się nowotwory, problemy z żołądkiem oraz dwunastnicą, a także groźna marskość wątroby. Serce pracuje gorzej i często w jego pracy pojawiają się zaburzenia. Często dochodzi do nadciśnienia tętniczego krwi, które nieleczone powodować może zawał serca. Poważne okazują się również różnorodne trudności w zakresie pracy układu nerwowego. Komórki nerwowe zostają trwale uszkodzone, a osoba uzależniona zmaga się z trudnościami poznawczymi. Zmiany mogą być poważne szczególnie u osób młodych, u których rozwija się układ nerwowy. Lista chorób jest długa, dlatego warto przemyśleć, czy chcemy do końca życia kupować leki i leczyć się na wiele chorób, których moglibyśmy uniknąć. 

Degradacji ulega również bardzo ważne i wielokrotnie zapominane zdrowie psychiczne. Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu zwykle prowadzi do wielu trudnych zaburzeń psychicznych. Niejednokrotnie spotykamy się z depresją alkoholową, zaburzeniami snu, lękiem, psychozą i zaburzeniami dwubiegunowymi. Psychika jest znacznie trudniejsza do wyleczenia i nie da jej się pozbyć jedynie tabletkami. Dlatego dbajmy o zdrowie psychiczne równie mocno. 

Alkoholizm – pierwszy krok do rozpadu rodziny.

Alkoholicy przestają się interesować życiem rodzinnym. Na bok odkładają wszystkie inne sprawy, aby mieć miejsce jedynie na alkohol. Zaniedbanie, którego się dopuszczają niszczy im pozycję w społeczeństwie. Osoby uzależnione unikają obowiązków i oddalają się od członków rodziny. W szybkim tempie następuje rozpad więzi rodzinnych. Z tego względu pojawił się syndrom DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Osoby, które wychowywały się w domu, w którym panował alkohol mają w dorosłym życiu problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Często osoby uzależnione doświadczają silnych ataków agresji, co odbija się na wszystkich członkach rodziny. Leczenie, którego mogą się podjąć jest jedynym ratunkiem dla wszystkich bliskich, którzy otaczają daną osobę. 

Objawy alkoholizmu. 

Wyróżniamy kilka charakterystycznych objawów alarmujących o uzależnieniu od alkoholu. W przypadku zauważenia 3 spośród poniższych objawów, które wystąpiły w ciągu jednego roku warto skorzystać z pomocy. 

  • Odczuwanie silnego pragnienia sięgnięcia po alkohol,
  • Trudność w kontrolowaniu spożywanego alkoholu, 
  • Fizjologiczne objawy pojawiające się na skutek odstawienia używki,
  • Wytworzenie się tolerancji na alkohol, która pozwala na spożywanie większej ilości etanolu,
  • Zaniedbywanie obowiązków oraz przyjemności na skutek częstszego spędzania czasu przy alkoholu,
  • Picie alkoholu mimo występujących szkodliwych skutków ubocznych.

Leczenie alkoholizmu – kiedy wdrożyć?

Alkoholizm powinien być leczony pod opieką specjalistów. Gdy tylko zauważymy u siebie lub swoich bliskich kilka z charakterystycznych objawów powinniśmy szybko ruszyć do działania. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym łatwiej będzie wyjść z nałogu. Zacząć powinniśmy od profesjonalnego zdiagnozowania problemu. Później warto wybrać się na odtruwanie alkoholowe, które jest dobrym początkiem porzucenia nałogu oraz bezpiecznego wyrwania się z ciągu alkoholowego pod opieką specjalistów. Kolejnymi krokami może być odwyk, który pozwoli zachować ciągłość w niepiciu. W leczeniu stosowana jest także pomocnie farmakoterapia. Polecamy również psychoterapię bądź spotkania anonimowych alkoholików. Możesz wybrać sposób leczenia, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy oraz najbardziej komfortowy. Warto rozważyć różne nurty terapii.  

«
»